Kāpēc muzejiem nepieciešams telpu klimata monitorings?

05.03.2025

Muzejs ir vieta, kur vēsture un kultūra satiekas, piedāvājot apmeklētājiem iepazīt pagātnes līkločus. Tomēr, lai saglabātu šos mākslas un vēstures dārgumus nākamajām paaudzēm, ir būtiski nodrošināt atbilstošu telpu klimata kontroli. Nepareizi klimatiskie apstākļi var radīt neatgriezeniskus bojājumus gleznām, skulptūrām, grāmatām un citiem vērtīgiem priekšmetiem. Kā sarunā ar Ievu Pogu (Latvijas IT klasteris) un Raivi Ekšteinu (SIA InPass) Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons uzsver (pilnu rakstu lasiet šeit), telpas gaisa temperatūra un mitrums ir īpaši svarīgi faktori, kam visu gadu ir jāatbilst noteiktām prasībām un Eiropas Savienības regulām. Jo īpaši svarīga ir datu ievākšana akreditācijas procesa laikā. Ieviešot telpu klimata uzraudzības digitālo risinājumu, tas dod muzejam iespēju reāllaikā pārskatāmi sekot līdzi klimata mērījumiem, analizēt datus nākotnes vajadzībām, kā arī saņemt paziņojumus par novirzēm.

Šajā rakstā esam apkopojuši priekšrocības un ieguvums, kādus telpu klimata monitorings sniedz muzeju ikdienas darbībai.

Mitruma kontrole

Mitruma līmenis ir viens no svarīgākajiem faktoriem muzeju vides uzturēšanā. Pārāk augsts mitrums var veicināt pelējuma veidošanos un materiālu bojāšanos, savukārt pārāk zems mitrums var izraisīt izžūšanu un plaisāšanu. Tāpēc ir nepieciešams uzturēt optimālu relatīvā mitruma līmeni, kas parasti tiek rekomendēts 45–55% robežās atkarībā no kolekcijas veida.

Temperatūras stabilitāte

Temperatūras svārstības var būt postošas mākslas un vēstures objektiem. Pārāk augsta temperatūra spēj paātrināt materiālu novecošanās procesus, savukārt, straujas temperatūras izmaiņas var izraisīt plaisas un deformācijas. Ideāla temperatūra muzeja telpām lielākoties tiek ieteikta 18–22°C robežās, lai nodrošinātu stabilu vidi.

Kaitēkļu kontrole

Mitruma un temperatūras izmaiņas var veicināt kaitēkļu parādīšanos, kas var nopietni apdraudēt muzeja uzglabātos krājumus. Kukaiņi, piemēram, kodes un grāmatu tārpi, var bojāt papīru, audumu un koku. Klimata monitorings palīdz savlaicīgi pamanīt izmaiņas, kas varētu veicināt kaitēkļu izplatīšanos.

Energoefektivitāte un ilgtspēja

Nepārtraukta telpu klimata uzraudzība ļauj muzejiem optimizēt apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmu darbību. Tas ne tikai nodrošina labākus apstākļus eksponātiem, bet arī palīdz samazināt enerģijas patēriņu un izmaksas, veicinot ilgtspējīgu muzeja pārvaldību.

Procesu automatizācija un digitalizācija

Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā iespējas automatizēt klimata monitoringu un veidot digitālus uzraudzības risinājumus. Sensori un mākslīgā intelekta algoritmi var automātiski reģistrēt un analizēt klimata parametrus, nodrošinot apkopotus reāllaika datus muzeju darbiniekiem. Digitalizējot muzeju telpu klimata uzraudzību, manuālais ikdienas darbs tiek atvieglots, tādējādi optimizējot resursu izmantošanu un nodrošinot efektīvāku pārvaldību.

Telpu klimata monitorings ir būtiska muzeju pārvaldības sastāvdaļa, kas palīdz aizsargāt kultūras mantojumu no dažādiem vides faktoriem. Ar modernām tehnoloģijām muzeji var efektīvāk kontrolēt mitrumu, temperatūru un gaisa kvalitāti, nodrošinot optimālus apstākļus eksponātu saglabāšanai. Investīcijas šajā jomā ir ieguldījums nākotnē, lai arī turpmākās paaudzes varētu baudīt vēstures un mākslas bagātības.

InPass piedāvā ērtu un efektīvu telpu klimata kontroles sistēmu, kas ir pielāgota individuālām vajadzībām.

Piesakies konsultācijai, lai izrunātu detaļas!